Według Mateusza Morawieckiego Brexit jest szansą dla Polski, bo banki z londyńskiego City mogłyby przenieść się do Warszawy. – Jakie banki i jaka szansa? Ja nie wiem, o czym on mówi. Czy wicepremier uważa, że jakieś wielkie banki, jak np. HSBC, uciekną z Londynu pod skrzydła tzw. planu Morawieckiego, by działać w Polsce? To jest więcej niż urojenie. To jest gorzej niż fantazja. To przekracza granice trzeźwości umysłu – skomentował prof. Balcerowicz.
Prof. Leszek Balcerowicz pytany o to, czy Polacy mieszkający na Wyspach, wrócą teraz do kraju stwierdził, że nie sądzi, by „następował gwałtowny exodus”. – Duża część osób przecież tam ułożyła sobie życie, ma niezłą pracę. Nie sądzę, żeby następowało wyraźne pogarszanie się klimatu w stosunku do Polaków w Wielkiej Brytanii – mówił.
Wielka Brytania opuszcza UE
Przypomnijmy, że 25 czerwca poinformowano o wynikach referendum ws. Brexitu w Wielkiej Brytanii. 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnotach. Podano ponadto, że za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zagłosowało ponad 17 milionów wyborców, czyli większość gwarantująca sukces zwolenników Brexitu. Brytyjskie władze ogłosiły, że frekwencja w czwartkowym referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wyniosła 72,2 proc.
Referendum nie oznacza automatycznego opuszczenia szeregów Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Jak wyjaśnił specjalista w zakresie brytyjskiego prawa konstytucyjnego, nie jest ono nawet wiążące dla władz z Londynu, jednak nie należy się spodziewać, by głos obywateli został zignorowany. Przywódcy Unii Europejskiej wezwali Wielką Brytanię do jak najszybszego złożenia wniosku o wykluczenie ze wspólnoty w zgodzie z artykułem 50 Traktatu o Unii Europejskiej.