Na wprowadzonej do obiegu w Rosji monecie o nominale 5 rubli pojawił się wizerunek pomnika radzieckich żołnierzy, który do ubiegłego roku stał na Zielonym Moście w stolicy Litwy. Z kolei na awersie widnieje napis „Wilno 13 czerwca 1944”. Zgodnie z rosyjską wersją historii, dzień ten jest uznawany za datę „wyzwolenia Wilna przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko - faszystowskich”. Jednak strona litewska twierdzi, że dzień ten oznaczał zastąpienie okupacji niemieckiej okupacją sowiecką, która dla mieszkańców Litwy oznaczał terror oraz deportacje na Syberię.
Bank Centralny Rosji wyjaśnia
Według resortu spraw zagranicznych, wyprodukowanie monety, która upamiętnia właśnie ten dzień świadczy o „braku gotowości do uznania przez stronę rosyjską prawdy historycznej o okupacji sowieckiej”. Na oburzenie strony litewskiej odpowiedział Bank Centralny w Moskwie. Przedstawiciel tej instytucji tłumaczył, że„ żadne zmiany geopolityczne, które miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej nie mogą wzbudzić wątpliwości co do bezsprzecznej wagi zwycięstwa nad faszyzmem dla wszystkich narodów Europy i świata”. – I właśnie temu zwycięstwu poświęcono serię monet pamiątkowych Banku Rosji – dodał.
W serii monet zatytułowanej „stolice państw wyzwolonych przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko-faszystowskich” znalazły się również inne miast, w tym m.in. Belgrad, Berlin, Bratysława, Budapeszt, Kijów, Mińsk, Warszawa, Wiedeń, Praga, Ryga oraz Tallinn.