Podczas wystąpienia w mieście Oberhausen w Nadrenii-Westfalii Gabriel podkreślał potrzebę szybkiego odnowienia dobrych stosunków z Rosją. Jego zdaniem niemożliwe jest naprawienie spraw w Syrii, czy na Ukrainie, bez pomocy Kremla. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to całkowitego ulegania Władimirowi Putinowi.
Wicekanclerz stwierdził, że przed rozmowami o złagodzeniu sankcji, powinno się zapewnić wprowadzenia w życie porozumień z Mińska w sprawie zaprzestania walk na wschodzie Ukrainy. – Musimy doprowadzić do tego, by wraz z postępami w mińskim procesie pokojowym likwidować sankcje – powiedział.
Sankcje i kontrsankcje
Od czasu zajęcia Krymu w 2014 roku, Stany Zjednoczone oraz większość państw europejskich nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Środki te zaostrzono po doniesieniach dotyczących udziału rosyjskich żołnierzy w walkach na pograniczu Ukrainy.
W odwecie, w sierpniu 2014 roku, Rosja nałożyła sankcje na Australię, Kanadę, USA, kraje Unii Europejskiej i Norwegię. Kreml zakazał między innymi importu mięsa, ryb, nabiału i warzyw.
W styczniu tego roku Unia Europejska przedłużyła okres obowiązywania sankcji ekonomicznych do 31 stycznia 2017 roku. Tym samym odpowiedziała Rosja.