Zakaz do tej pory wprowadzono w sumie w ośmiu miejscowościach Lazurowego Wybrzeża. Wkrótce ma obowiązywać również w Sisco na Korsyce, w Le Touquet i Oye-Plage nad kanałem La Manche.
Decyzja sądu
14 sierpnia poinformowano, że sąd orzekł, iż zakaz, który wprowadzono w Cannes jest zgodny z prawem. Mimo to wiele grup religijnych jest oburzonych nowymi ograniczeniami. Zrzeszenie przeciw Islamofobii we Francji (CCIF) zapowiedziało, że będzie odwoływać się od decyzji wymiaru sprawiedliwości. Sąd w uzasadnieniu podkreślił, że przekonania religijne nie mogą dominować nad zasadami określającymi stosunki pomiędzy instytucjami publicznymi a osobami prywatnymi.
Burkini to specjalny kostium kąpielowy, który pozwala muzułmańskim kobietom zachować zasady religijne, a jednocześnie zażywać relaksu w wodzie. Kostium odsłania jedynie twarz, dłonie i stopy. Burmistrz Cannes David Lisnard podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu noszenia burkini na plażach francuskiego kurortu. Teraz każdy przyłapany na noszeniu takiego stroju, będzie karany grzywną w wysokości 38 euro.
„Burkini stanowią symbol islamskiego ekstremizmu, który powinien być zakazany”
Według Lisnarda burkini stanowią „symbol islamskiego ekstremizmu, który powinien być zakazany w czasach, kiedy Francja jest celem ataków terrorystycznych”. – Kostiumy kąpielowe, które ostentacyjnie demonstrują wyznanie religijne, podczas gdy Francja i jej miejsca kultu są celami ataków terrorystycznych, mogą sprzyjać ryzyku zakłócania porządku publicznego – tłumaczył polityk dodając, że „życie we wspólnej przestrzeni publicznej wymaga przestrzegania zasad”.