Większość osób, u których wykryto malarię, to migranci pochodzący głównie z Półwyspu Indyjskiego lub z krajów afrykańskich. Kilku z nich przebywało na terenie ośrodków dla uchodźców na greckich wyspach w północnej części Morza Egejskiego, gdzie ryzyko zakażenia istotnie wzrosło. Pozostali zarazili się podczas podróży po Afryce. Zaledwie cztery osoby w Grecji zostały zakażone malarią w skutek kontaktu z chorymi. Mimo to, decyzja o kwarantannie była niezwłoczna i konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo greckiej ludności.
Malaria w Grecji została zwalczona w 1974 roku. Przez około 30 lat odnotowywano od 20 do 50 przypadków rocznie, wykrytych głównie u podróżujących po krajach azjatyckich i afrykańskich. Od 2008 roku statystyki niepokojąco wzrosły, co zainteresowało grecką opiekę zdrowotną. W zeszłym roku zarejestrowano 85 przypadków zachorowań.
Malaria (zimnica) jest tropikalną chorobą pasożytniczą, która powoduje rozpad krwinek czerwonych. Objawia się dreszczami i gorączką sięgającą ponad 40 stopni. Jest to najczęstsza choroba zakaźna na świecie, na którą zapada ponad 220 mln ludzi rocznie, a umiera około 3 milionów.