Raport UNICEF-u został opublikowany we wtorek 6 września. Z dokumentu wynika, że niemal niemal 28 milionów dzieci na całym świecie uciekło z regionów, które są ogarnięte wojną oraz konfliktami. 17 milionów nieletnich znalazło schronienie w innym miejscu na terenie własnego kraju, natomiast pozostałe 11 milionów było zmuszone szukać lepszego i bezpieczniejszego życia poza granicami swojego państwa.
Niemal 100 tysięcy dzieci złożyło wnioski o azyl
Autorzy raportu podkreślili, że obecnie na świecie co drugi uchodźca ma poniżej 18 lat, mimo tego, że ta grupa wiekowa stanowi tylko jedną trzecią ludności świata. Mimo tego, że większość nieletnich ucieka ze swoich krajów z rodzicami, to w ciągu ostatnich tygodni znacznie wzrosła liczba dzieci, które samotnie wyruszają w podróż, która często jest bardzo niebezpieczna. Dzieci mające za sobą traumę związaną z przemocą oraz konfliktem zbrojnym, którego doświadczyły na terenie własnego kraju, są narażone na utonięcie,niedożywienie, a nawet gwałt czy porwanie. Jak podaje UNICEF, tylko w 2015 roku niemal 100 tysięcy dzieci złożyło wnioski o azyl. W porównaniu z rokiem poprzednim jest to niemal trzykrotny wzrost. Większość nieletnich pochodziła z Syrii oraz Afganistanu.
Najwięcej nieletnich uchodźców w stosunku do liczny ludności znajduje się na terenie Libanu, gdzie co piąty mieszkaniec jest migrantem. Dla porównania, na każde 530 osób w Wielkiej Brytanii przypada 1 uchodźca. W Stanach Zjednoczonych ta proporcja wynosi 1 do 1200. Znacząca liczba migrantów zamieszkuje również Demokratyczną Republikę Konga, Etiopię oraz Pakistan.
UNICEF wzywa do wspierania działań zwalczających ksenofobię, dyskryminację oraz rasizm
Autorzy raportu wskazali, że aby pomóc dzieciom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji należy przede wszystkim podejmować działania mające na celu nierozdzielanie rodzin ubiegających się o status uchodźcy, co sprawi, że nieletni nie tylko będą chronieni, ale również otrzymają status prawny. Ponadto UNICEF wzywa do wspierania działań zwalczających ksenofobię, dyskryminację oraz rasizm. Zdaniem ekspertów władze krajów, w których znajdują się obozy dla uchodźców powinny jak najszybciej podjąć aktywności, które zakończyłyby przetrzymywanie dzieci ubiegających się o status uchodźcy.