We wrześniu 2001 roku 19 terrorystów Al-Kaidy kupiło bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami, skierowali dwa z nich na bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci obrał za cel Pentagon, niszcząc część kompleksu. Ostatni z samolotów rozbił się na polach Pensylwanii. Przypuszcza się, że miał on uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Tak się jednak nie stało, gdyż pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do tego, że samolot rozbił się właśnie w Pensylwanii.
We wszystkich czterech katastrofach, zginęły 2973 osoby, w tym sześciu Polaków, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione. Straty poniosły także służby miejskie, głównie straż pożarna i policja. W trakcie akcji ratunkowej zginęło ponad 300 funkcjonariuszy.
Osama bin Laden, założyciel Al-Kaidy i inspirator ataków w USA, został zabity przez żołnierzy z Navy SEALs 2 maja 2011 roku. Rozkaz zabicia lub pojmania terrorysty wydał prezydent Barack Obama.
Uroczystości w 15. rocznicę zamachów
W 15. rocznicę zamachu w Nowym Jorku odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary, odczytane zostaną nazwiska wszystkich zabitych w ataku. W uroczystości wezmą udział bliscy ofiar. Natomiast w Pentagonie zaplanowano państwowe uroczystości z udziałem prezydenta Baracka Obamy i amerykańskiego ministra obrony Asha Cartera.
Premier Beata Szydło w rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center złoży wieniec pod płytą pamięci Polaków poległych 11 września 2001 r. w Nowym Jorku. Płyta umieszczona jest w Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
One World Trade Center
W miejsce zniszczonych bliźniaczych wież powstał One World Trade Center - najwyższy i najdroższy (3,9 mld dol.) budynek na półkuli zachodniej ma 104 piętra i mierzy aż 541 metrów.