– Nasi najdrożsi ludzie w prowincji Niniwa, operacja uwolnienia Mosulu rozpoczęta! Ogłaszam dziś początek tych heroicznych działań w celu uwolnienia się od brutalności i terroryzmu ISIS. Wkrótce spotkamy się na gruncie Mosulu, gdzie wszyscy będziemy świętować wyzwolenie i wolność – mówił w niedzielę premier Iraku Hajdar al-Abadi.
Wczoraj w mieście rozrzucono tysiące ulotek, by poinformować mieszkańców o ofensywie. Zapewniono, że cywilom nie grozi niebezpieczeństwo i wezwano mieszkańców Mosulu do tego, aby unikali w mieście pozycji zajmowanych przez tzw. Państwo Islamskie.
W operacji odbicia Mosulu z rąk dżihadystów z IS weźmie udział około 80 tys. irackich żołnierzy oraz bojowników kurdyjskich. Z powietrza wspierać ich będzie międzynarodowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych.
Państwo Islamskie
Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).
Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.
Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.
Po ekspansji IS na terytoria Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone podjęły 8 sierpnia 2014 roku na terenie Iraku interwencję lotniczą przeciwko dżihadystom. 23 września 2014 roku, po ogłoszeniu „strategii Obamy” i uformowaniu koalicji międzynarodowej, rozszerzono operację lotniczą na Syrię.