Obalanie pomników Lenina na Ukrainie, czyli tzw. Leninopad, rozpoczęło się w trakcie demonstracji, które na przełomie 2014 i 2015 roku doprowadziły do upadku władzy Wiktora Janukowycza. Tam, gdzie wpływy zdobywały siły proukraińskie, niszczono pomniki wodza bolszewików. Niektórzy obywatele decydowali się na demontaż "na własną rękę". W kijowskim metrze Leninowi ze stacji Teatralnaja wypalono na czole gwiazdę. W Rubieżnym pod Ługańskiem bolszewicki wódz wyleciał w powietrze. Bombę własnej roboty podłożył miejscowy strażak.
Pierwszym publicznie obalonym pomnikiem Włodzimierza Lenina był ten stojący w Kijowie. Ostatnim, o którego likwidacji poinformowano na Twitterze Euromaidan Press, był monument, który stał w Nowogrodzie Siewierskim w obwodzie czernihowskim.
Włodzimierz Ilijcz Lenin, przywódca bolszewików oraz jeden z głównych twórców i pierwszy przywódca Rosji Sowieckiej zmarł w 1924 roku w wieku 54 lat na ciężki udar mózgu spowodowany zaawansowaną arteriosklerozą. Jej przyczyną były prawdopodobnie obrażenia, jakie odniósł w zamachu dokonanym na niego przez 28-letnią anarchistkę Fanny Kapłan w sierpniu 1918 r. Już dwa lata przed śmiercią, w wyniku pierwszego udaru, Lenin był częściowo sparaliżowany i przestał mówić, później zaczął też tracić wzrok. Dwiema równie prawdopodobnymi przyczynami śmierci są otrucie na polecenie Józefa Stalina oraz zaawansowane stadium syfilisu. Zwłoki przywódcy rewolucji po śmierci zostały zakonserwowane i wystawione na widok publiczny w przeszklonej trumnie w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie.