Obiecała naciskać na Putina, by gwarancje w tej sferze zostały włączone do nowego układu o partnerstwie z Unią Europejską.
Merkel opowiedziała się za negocjacjami WTO w sprawie liberalizacji handlu w ramach tzw. rundy Dauha, zawieszonymi od lipca z powodu sprawy produktów rolnych. Zaapelowała do wszystkich partnerów w negocjacjach o elastyczność, by osiągnąć kompromis. Oceniła, że "bez wątpienia istnieją szanse na sukces".
Merkel skoncentrowała się na wyzwaniach globalizacji. Podkreśliła, że pojawienie się takich nowych potęg jak Brazylia, Chiny i Indie należy postrzegać zarówno jako wyzwanie, jak i szansę. Obiecała "nowe formy dialogu" z tymi krajami na czerwcowym szczycie G-8 w Heiligendamm. Na szczyt ten Niemcy zaprosili przywódców z Brazylii, Chin, Indii, Meksyku i RPA. "Powinien się tam zacząć dialog, kontynuowany w innych organizacjach międzynarodowych" - zaznaczyła Merkel.
Podkreśliła też znaczenie rozwijania kontaktów ekonomicznych między UE i USA, zastrzegając, że ten cel nie jest sprzeczny z kontynuowaniem szerszego porozumienia handlowego.
pap, em