Niesamowitego odkrycia dokonano trzy miesiące temu. Wtedy właśnie miłośnicy archeologii, zwiedzając bunkry znajdujące się w miejscowości Gela, przypadkowo natknęli się na niezwykłą kamienną konstrukcję. Kilka dni temu eksperci potwierdzili, że jest to jedno z najbardziej znaczących odkryć dla zrozumienia czasów prehistorycznych.
Zdaniem włoskich specjalistów, kolisty otwór w skale, która ma ponad 7 metrów wysokości, powstał w wyniku działalności człowieka. Konstrukcja z kolei według naukowców pełniła funkcję wielkiego kalendarza lub zegara słonecznego. Do jego powstania miało dojść w czasach neolitu lub brązu, między 6000 a 3000 r. p.n.e.
Po przeprowadzeniu badań, naukowcy stwierdzili zgodnie, że konstrukcja nadal działa i pozwala precyzyjnie określać zmianę pór roku. Kluczowe okazało się badanie przeprowadzone 21 grudnia, czyli w dniu przesilenia zimowego. – O godzinie 7.23 rano tarcza słońca pokryła się dokładnie z otworem w skale – mówił jeden z naukowców Giuseppe La Spina podczas konferencji prasowej. Według archeologa konstrukcja bez wątpienia miała znaczenie rytualne. Co ciekawe, na wschód od znaleziska, odkryto podobną, lecz nieco mniejszą skałę, która - według naukowców - stanowiła element całości.