Jak podaje "Independent" szefowa rządu dostała silne poparcie dla wdrażania Artykułu 50, co według planów ma się rozpocząć w marcu. Za wnioskiem zagłosowało 494 deputowanych, przeciwko Brexitowi opowiedziało się 122 reprezentantów, głównie przedstawicieli Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów. W trakcie trwających dwa dni prac w komisji legislacyjnej odrzucone zostały wszystkie zgłoszone poprawki. Dotyczyły one m.in. statusu obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz określenia roli parlamentu w procedurze opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
Finalnie przyjęty został więc dwupunktowy projekt w którym wyrażono zgodę na start procedury, której celem ma być Brexit. Kolejnym krokiem w procedurze legislacyjnej będzie omówienie projektu w Izbie Lordów. Podobnie jak w Izbie Gmin, mają się odbyć trzy czytania. Ewentualne poprawki będą głosowane w obu izbach.
Biała księga Brexitu
W czwartek 2 lutego, zgodnie z zapowiedziami, zaprezentowana została tzw. biała księga Brexitu. O opublikowanie formalnego dokumentu prezentującego priorytety negocjacyjne gabinetu i zarys przyszłej legislacji parlamentu ws. Brexitu wnioskowali posłowie z ponadpartyjnej koalicji. Znalazło się w nim dwanaście kluczowych punktów, ich treść przybliżamy tutaj:
Czytaj też:
Plan Wielkiej Brytanii na Brexit. Co znajduje się w białej księdze?