Rozbudowa istniejącego ropociągu z prowincji Alberta do St. Louis w stanie Missouri dalej na południe od dawna budziła protesty ekologów. Przedłużenie rurociągu, nazywane Keystone XL, to przedsięwzięcie kanadyjskiej spółki TransCanada, a wartość budowy szacuje się na 13 mld dolarów. Gotowym ropociągiem miałoby płynąć 1,4 mln baryłek ropy dziennie, czyli jedna trzecia kanadyjskiego eksportu tego surowca do USA. TransCanada podkreślała też, że budowa pozwoli stworzyć wiele miejsc pracy.
Projekt przez lata blokował prezydent Barack Obama, który tłumaczył, że nie przyniesie on spadku cen paliwa dla odbiorców, a jego budowa przyczyni się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie. Donald Trump wyjaśniał, że podpisuje zezwolenie, ponieważ uważa, że rurociąg to najbezpieczniejsza forma transportu paliwa. Zezwolenie na budowy było także jedną z jego obietnic wyborczych.
Według sondażu 67 procent Amerykanów popiera budowę ropociągu. USA od dawna przychylnie odnosiły się do kanadyjskiej ropy, bo kupowanie tego surowca w zaprzyjaźnionym, sąsiednim państwie oznacza mniejsze ryzyko biznesowe i polityczne niż przy sprowadzaniu ropy z Bliskiego Wschodu. Jednocześnie według części kanadyjskich przedsiębiorców i polityków, choć USA potrzebują kanadyjskiej ropy, lepiej byłoby eksportować gotowe paliwa, a nie tańszy surowiec do przerobienia w amerykańskich rafineriach.