W trakcie cotygodniowej audiencji generalnej, na którą przybyło około 15 tysięcy osób, papież Franciszek przypomniał o świętach, które czczone są w Polsce 3 maja. - Dzisiaj przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe. Proszę o brawa dla Królowej Polski! – zaapelował do zgromadzonych papież.
Zwracając się bezpośrednio do Polaków, papież przypomniał, że powinni oni „w codziennych wyborach podążać drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości”. - Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie, z serca błogosławię. Niech żyje Polska! – zakończył Franciszek.
Konstytucja 3 maja
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Próba wprowadzenia konstytucji w życie została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Konfederacja Targowicka (zawiązana przez przywódców obozu magnackiego w celu przywrócenia poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej i pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczenie wojsk rosyjskich w granice Polski.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku. Na dzień 3 maja zostało przesunięte w 1924 roku, co miało wskazywać na związek z Konstytucją 3 maja.