Miejscem zaskakujących wydarzeń stała się wioska Dooagh na wyspie Achill w zachodniej Irlandii w hrabstwie Mayo. W 1984 roku wybrzeże nawiedziły silne sztormy, które zmyły z plaży cały piasek. Pozostały na niej same skały i kamienie. Tak było do tegorocznej Wielkanocy, kiedy to przypływ w ciągu jednej nocy naniósł na brzeg wyspy setki ton piasku. Dzięki temu rano mieszkańcy mogli się cieszyć 300-metrową plażą pokrytą złocistym piaskiem.
Sean Molloy z lokalnej izby turystycznej w rozmowie z „Guardianem” stwierdził, że wszyscy byli zachwyceni widokiem. Przywołał też wydarzenia z 1984, kiedy to potężny sztorm zmył piasek. – To był ostatni rok, gdy mieliśmy plażę – podkreślił. – Potem w kwietniu w czasie Wielkanocy przyszło to gwałtowne ochłodzenie i północny wiatr. To on musiał przytransportować tu w jakiś sposób piasek – ocenił mężczyzna.
Wyspę Achill zamieszkuje około 2700 osób. Jest to największa wyspa Irlandii, połączona z lądem przy pomocy mostu obrotowego – Michael Davitt Bridge. Na jej północnym wybrzeżu znajdują się najwyższe w Europie klify, na zachodnim krańcu przylądka Achill znajdują się z kolei uważane za najpiękniejsze w zachodniej Irlandii plaże.