W sobotę wieczorem na Twitterze Global Affairs Canada, czyli rządowego departamentu ds. dyplomacji i relacji konsularnych, odpowiednika naszego MSZ, pojawił się krótki komunikat odnośnie Polski. „Kanada jest zaniepokojona rozwojem sytuacji w Polsce. Niezależność sędziów i jasny podział władzy są niezbędne dla demokracji i rządów prawa” – czytamy w oświadczeniu.
Jeszcze przed piątkowym głosowaniem w Senacie, apel do polskiego rządu wystosował Departament Stanu USA. „Polski rząd kontynuuje przeprowadzanie reformy, która podkopuje sędziowską niezależność i osłabia praworządność w Polsce. Nalegamy, aby wszyscy upewnili się, że jakiekolwiek zmiany w sądownictwie nie łamią polskiej konstytucji ani międzynarodowych zobowiązań prawnych i przestrzegają zasad niezależności sądów i podziału władz” – czytamy w oświadczeniu, na które odpowiedziało polskie MSZ.
Czytaj też:
Departament Stanu USA apeluje do polskiego rządu, by nie przyjmował prawa łamiącego konstytucję
UE krytykuje, Orban broni
Ultimatum Polsce postawiła Komisja Europejska. Jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans zagroził, że jeśli rząd wdroży zmiany w sądownictwie w planowanym kształcie, może zostać wobec naszego kraju uruchomiony art.7 TUE. W sobotę premier Węgier Wiktor Orban odniósł się do komentarzy i gróźb Komisji Europejskiej pod adresem polskiego rządu. – Stoimy u boku Polski i wzywamy Komisję Europejską, by nie wykraczała poza swoje pełnomocnictwa – powiedział w sobotę Orban. – Węgry oczywiście kierują się własnymi interesami i właśnie z uwagi na własne interesy narodowe, wartości europejskie i polsko-węgierską przyjaźń musimy jasno powiedzieć, że nigdy nie powiedzie się prowadzona przeciw Polsce kampania inkwizycyjna, bo Węgry każdą możliwość prawną w Unii Europejskiej wykorzystają, by okazać solidarność z Polską – dodał.
Czytaj też:
Orban: Węgry wykorzystają każdą możliwość prawną w UE, by okazać solidarność z Polską