Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy o swojej decyzji poinformowała w środowym komunikacie, który został poprzedzony nieoficjalnymi doniesieniami mediów. W komunikacie nie wskazano, co było bezpośrednią przesłanką do pozbawienia Saaakaszwilego obywatelstwa. Wiadomo jednak, że wśród możliwych powodów, które formalnie pozwalają na podjęcie takiej decyzji jest m.in. ubieganie się o obywatelstwo innego kraju (ukraińskie prawo nie dopuszcza możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa - red.) bądź przedstawienie fałszywych dokumentów.
Ukraińska partia Saaakaszwilego, zarejestrowany w lutym tego roku Ruch Nowych Sił, oskarżył Poroszenkę o zdradę ideałów Majdanu. W reakcji na decyzję prezydenta poinformowało, że wszedł on na „ścieżkę sprzecznych z konstytucją działań w imię uzurpowania i utrzymywania władzy bez względu na koszty”.
Nic niespodziewanego?
Już w listopadzie minionego roku były prezydent Gruzji i gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili twierdził, że po tym, jak zrezygnował z pełnienia swoich obowiązków w ukraińskiej administracji, spodziewa się pozbawienia go obywatelstwa przez prezydenta Petro Poroszenkę. Drogi polityków rozeszły się, gdy Saakaszwili przy okazji rezygnacji z funkcji pełnionej w Odessie skierował pod adresem administracji Petro Poroszenki szereg oskarżeń dotyczących m.in. korupcji.
Wcześniej stracił obywatelstwo Gruzji
W maju 2015 roku Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie. Skutkiem tego w grudniu 2015 roku Micheil Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Gruzji decyzją prezydenta Giorgiego Margwelaszwiliego. Gruzińska konstytucja nie dopuszcza możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa.