„Dziś obchodzimy rocznicę powstania Solidarności w Polsce, związku zawodowego, który uruchomił demokratyczne zamiany prowadzące do upadku żelaznej kurtyny i zjednoczenia naszego kontynentu” – pisze przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zaznaczył, że dziś Solidarność i wolność, za którą tak odważnie walczyli Polacy nie tylko w 1980 roku, istpiruje Europejczyków i oddaje wartości, na których opiera się Unia Europejska. „To jest coś, co jest nam przypominane nie tylko podczas rocznicy, ale codziennie, gdy przechodzimy przez Esplanadę Solidarności 1980 r. zaraz obok Parlamentu Europejskiego” – podkreślił Tajani.
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.