Zmiana, która wejdzie w życie w czerwcu przyszłego roku, ogłoszona została w państwowej telewizji Al-Arabija. Saudyjscy przywódcy mają nadzieje, że zmiana pozytywnie wpłynie na gospodarkę kraju, ponieważ zwiększy liczbę miejsc pracy, o które ubiegać będą mogły się kobiety. Wiele pracujących w Arabii Saudyjskich kobiet, aby dojechać do pracy musi mieć własnych kierowców, dlatego większość swoich zarobków przeznacza na ten cel.
Tzw. "opiekuńcze" prawo Arabii Saudyjskiej daje mężczyznom przewagę nad kobietami. Kobiety nie mogą wyjechać za granicę, pracować czy poddawać się procedurom medycznym bez zgody mężczyzny, który postrzegany jest jako „opiekun”. Często jest to ojciec kobiety, jej mąż czy nawet syn. Prawo określa również sposób ubioru kobiet mieszkających w Arabii Saudyjskiej nakazując im noszenie ciemnych ubrań zasłaniających niemal całe ciało - łącznie z dłońmi oraz włosami. Agencja Reutera przypomina, że Arabia Saudyjska zajmuje 141 miejsce (na 144) w rankingu wolności płci, który jest sporządzany przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Król Arabii Saudyjskiej rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji rozpoczął w maju, kiedy to wydał dekret, zgodnie z którym kobiety mogą bez zgody mężczyzny korzystać z opieki zdrowotnej oraz usług edukacyjnych, jeśli nie znajdą się ku temu inne przeciwwskazania. Nowe regulacje oznaczają, że w pewnych okolicznościach kobiety będą mogły także pracować w sektorze publicznym oraz uzyskać większy dostęp do leczenia szpitalnego. Zgodnie z postanowieniem monarchy, Saudyjki uzyskały również prawo do reprezentowania w sądzie.