Jak podają media, możliwe jest postawienie zarzutów nieświadomego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Śledczy podejrzewają, że w zakładach giganta branży mleczarskiej mogło dochodzić do zaniedbań w procesie produkcji m.in. wycofanych partii mleka w proszku przeznaczonego dla dzieci.
Przypomnijmy, że 2 grudnia firma Lactalis wycofała kilka partii artykułów wyprodukowanych w fabryce w Craon na zachodzie Francji. Istniało bowiem zagrożenie zakażenia salmonellą. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i ludzi o osłabionym układzie odpornościowym. Rząd Francji uznał jednak, że były to niewystarczające środki.
Kiedy służby medyczne potwierdziły przypadki zachorowań na salmonellę u 26 dzieci, rząd nakazał firmie podjęcie znacznie bardziej radykalnych kroków. Rzecznik koncernu Lactalis Michel Nalet poinformował, że zakażone może być blisko siedem tysięcy ton produktów m.in. mleko dla dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym. Ministerstwo gospodarki Francji opublikowało listę ponad 600 partii produktów spośród które zostały wycofane z obrotu. Zakazano m.in. eksportu do Peru, Chin, Grecji, Rumunii, Algierii, Maroka, Gruzji i Wielkiej Brytanii.
Lactalis to znany na całym świecie producent produktów mlecznych dla dzieci i niemowląt. Produkty trafiały nie tylko na rynek francuski, ale również do Chin, Pakistanu, Bangladeszu, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów europejskich.