„Dość fałszywego rosyjskiego dossier, właśnie złożyłem pozwy o zniesławienie przeciwko portalowi BuzzFeed za opublikowanie kłamliwego dokumentu o prezydencie Trumpie i o mnie” – napisał Michael Cohen, prawnik lidera USA, na Twitterze.
BuzzFeed News równo rok temu opublikował 35-stronicowy raport mówiący o domniemanych powiązaniach Kremla z ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA. Portal napisał w tej sprawie również artykuł. Pozew wytoczono także firmie Fusion GPS, która zajmuje się m.in badaniami politycznymi oraz doradztwem dla firm. Według Cohena, jej założyciel Glenn Simpson celowo zatrudnił byłego agenta brytyjskich służb specjalnych, by zebrał materiały kompromitujące kandydata na fotel prezydenta oraz ludzi z jego najbliższego otoczenia, w tym prawnika.
„Redakcja zdawała sobie sprawę, że doniesienia ws. Donalda Trumpa są niesprawdzone, ale mimo to postanowiła opublikować niezredagowany raport oraz artykuł na jego temat” – napisał Cohen w uzasadnieniu pozwu, złożonego 9 stycznia w sądzie stanu Nowy Jork. Prawnik zaznaczył, że nieprawdziwe są informacje mówiące o jego domniemanych powiązaniach rodzinnych z rządem rosyjskim oraz spotkaniu z wysokimi urzędnikami Kremla w okresie kampanii wyborczej.
– Oskarżenia wobec prezydenta i mnie są oparte na źródłach dezinformujących i niesprawdzonych, działania BuzzFeed oraz Fusion GPS wynikają ze złej woli i zostały podjęte celowo – powiedział prawnik dla CNN. Obrony swojego stanowiska podjęła się redakcja pozwanego portalu. „Raport jest badany przez Kongres oraz agencje wywiadowcze, został opublikowany przez serwisy informacyjne na całym świecie, jest oczywistym, że stanowi obiekt zainteresowania opinii publicznej” – napisał w specjalnym oświadczeniu rzecznik BuzzFeed News Matt Mittenthall. Dodał również, że „to nie pierwszy raz, gdy osobisty prawnik Donalda Trumpa podjął się ataku na wolną prasę i portal jest gotowy, by bronić swojego stanowiska przed sądem”.
Firma Fusion GPS została zaangażowana przez rywalkę Trumpa Hillary Clinton i Krajowy Komitet Partii Demokratycznej w poszukiwanie domniemanych powiązań kandydata na fotel prezydencki oraz jego otoczenia z Moskwą. Zatrudniono w tym celu Christophera Steele'a, dawnego agenta brytyjskiego wywiadu, mającego kontakty z FBI oraz służbami specjalnymi Stanów Zjednoczonych. Materiały przeciwko Trumpowi zaczęto gromadzić w kwietniu 2016 roku.