Rząd przyznał, że regulacje funkcjonujące od 1955 roku były dyskryminujące wobec kobiet. Nowe przepisy zakładały zezwolenie na zakup alkoholu przez obywatelki Sri Lanki powyżej 18 roku życia. Liberalizację prawa skrytykowali buddyjscy mnisi twierdząc, że zniesienie dotychczasowych zakazów wpłynie destrukcyjnie na sytuację rodzin w kraju poprzez wzrost uzależnienia od alkoholu wśród kobiet.
Prezydent Maithripala Sirisena podkreśla, że odrzucenie nowych przepisów wynika z odpowiedzi na krytyczne głosy obywateli wobec działań rządu w tym zakresie. Decyzjaprezydenta nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w przeszłości podkreślał, że spożycie alkoholu wśród kobiet drastycznie wzrasta.
W sieci pojawiły się krytyczne głosy wobec działań Sirisena. Jeden z blogerów stwierdził, że podtrzymanie rygorystycznych przepisów jest narzędziem służącym do utrzymania kontroli nad społeczeństwem. – Tu nie chodzi o archaiczne seksistowskie prawo, ale o archaiczny seksistowski system, w którym to prawo jest jeszcze jednym narzędziem kontroli – podkreślił.
Jak podaje BBC, powołując się na badania Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku, ok. 80 proc. kobiet mieszkających na Sri Lance nigdy nie piło alkoholu. Z kolei mniej niż 0.1 proc. tamtejszych kobiet powyżej 15 roku życia spożywa alkohol w dużych ilościach.