Społeczna Komisja Języka Państwowego Rady Samorządu Miasta Wilna, powoływała się na zapisy prawne, z których wynika, że osoba, której imieniem miałaby zostać nazwana dana ulica, musi być zasłużona dla Litwy, jej historii, nauki, sztuki, kultury, polityki lub innych dziedzin życia społecznego. Zdaniem Komisji, Lech Kaczyński takich zasług nie posiada. „Dobre stosunki Kaczyńskiego z prezydentem Adamkusem nie miały ciągłości i nie spowodowały znaczących zmian w stosunkach między Litwą a Polską” – podkreślono.
Komisja stwierdziła, że aktualnie są bardziej zasłużone dla Litwy osoby, które powinny być należycie uhonorowane w stolicy kraju. Ponadto przypomniano, że „Lech Kaczyński był pomysłodawcą Karty Polaka, którą w 2008 roku wręczył 71 osobom, w tym Waldemarowi Tomaszewskiemu oraz jego partyjnym kolegom, którzy obecnie aktywnie zabiegają o nadanie ulic i placów imienia tragicznie zmarłego prezydenta RP”. Komisja zauważyła, że „Lech Kaczyński jest wystarczająco doceniony w tych miejscach na Litwie, które często odwiedzał”.
Nowa propozycja
Po tym, jak opublikowano stanowisko Komisji Języka Państwowego przy Radzie Samorządu Miasta Wilna, Samorządowa Komisja Nazw zmieniła zdanie w kwestii upamiętnienia zmarłego tragicznie prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w Wilnie. Zaproponowano, by jego imieniem nazwać ulicę na Śnipiszkach, obok budynku Samorządu Miasta Wilna.
Czytaj też:
Rada Warszawy podjęła decyzję w sprawie ulicy Kaczyńskiego