W przemówieniu, wygłoszonym na otwarcie 43. Konferencji Bezpieczeństwa szefowa niemieckiego rządu wskazała na znaczenie współpracy Zachodu z Rosją dla stabilizacji i bezpieczeństwa na świecie.
"Nasz świat jest narażony na liczne niebezpieczeństwa, a równocześnie stoi w obliczu wielu szans. Żaden kraj na świecie nie dysponuje wystarczającą władzą, pieniędzmi i wpływami, by w pojedynkę sprostać wyzwaniom. Jest to możliwe tylko w ramach partnerstwa dla bezpieczeństwa" - powiedziała pani kanclerz.
W dwudniowej konferencji "Globalne konflikty - globalna odpowiedzialność" uczestniczy 270 polityków, wojskowych, parlamentarzystów i ekspertów od bezpieczeństwa z ponad 40 krajów. Są wśród nich prezydenci Rosji i Ukrainy Władimir Putin i Wiktor Juszczenko, nowy szef Pentagonu Robert Gates, minister spraw zagranicznych Izraela Cipi Liwni oraz irański negocjator nuklearny Ali Laridżani.
Merkel zaznaczyła, że transatlantyckie partnerstwo i europejska integracja są filarami niemieckiej polityki bezpieczeństwa. "Wzmacnianie europejskiej tożsamości w oderwaniu od transatlantyckiego partnerstwa nie jest właściwą drogą. Oba filary są dwoma stronami tego samego medalu" - powiedziała. NATO pozostanie także w przyszłości najsilniejszym wyrazem dążenia do bezpieczeństwa - oświadczyła szefowa niemieckiego rządu.
Merkel podkreśliła, że Afganistan jest testem dla sojuszu północnoatlantyckiego. Opowiedziała się za łączeniem działań wojskowych z programami cywilnymi, służącymi odbudowie kraju. "NATO musi stać się w przyszłości sojuszem o profilu cywilno- wojskowym" - powiedziała.
Według Merkel, ułożenie stosunków Unii Europejskiej i NATO z Rosją będzie miało "decydujące" znaczenie dla stabilizacji w świecie.
"Wspólnie z Rosją możemy wiele osiągnąć" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Wskazała na rolę Rosji na Bliskim Wschodzie, w Iranie i na Bałkanach.
"Wspólna odpowiedzialność UE i Rosji jest w naszym interesie. Dlatego bardzo zależy mi na tym, żebyśmy już wkrótce rozpoczęli negocjacje na temat umowy o współpracy i kooperacji"- powiedziała Merkel. Różnice zdań trzeba przezwyciężyć -dodała.
Pani kanclerz przypomniała, że Rosja jest ważnym partnerem energetycznym Europy. Jej zdaniem, Rosja chce i będzie "solidnym i obliczalnym" partnerem w tej dziedzinie. Trzeba rozmawiać o tym, jak można jeszcze poprawić współpracę w dziedzinie energetyki - dodała.
Nawiązując do ostro krytykowanych przez Rosję planów rozmieszczenia w Europie amerykańskiej tarczy antyrakietowej, Merkel podkreśliła, że ważne jest to, by "kontynuować dialog", a nie "agitować przeciwko sobie". Nie powinniśmy postępować tak, jakbyśmy nie byli skazani na siebie, to byłoby oszukiwaniem samego siebie - zastrzegła Merkel.
pap, ss