Podczas wizyty w Skopje Donald Tusk podkreślił, że dostrzega prawdziwą wolę polityczną ze strony macedońskiego rządu, aby uzyskać członkostwo zarówno w UE, jak i w NATO. Ten niewielki kraj nad Adriatykiem ma bowiem nadzieję, że jeszcze tego lata rozpocznie rozmowy akcesyjne z UE i przystąpi do NATO. Najpierw musi jednak poczynić szereg reform i przezwyciężyć spór z sąsiednią Grecją.
Grecja sprzeciwia się stosowaniu przez sąsiada nazwy „Macedonia” twierdząc, że na mocy obowiązującej w tym kraju konsytuacji, rząd w Skopje może zgłaszać roszczenia do terytorium o tej samej nazwie, znajdującego się na północy Grecji. Szef Rady Europejskiej pochwalił także ruch macedońskiego rządu, który w 2016 r., zamknął tzw. szlak bałkański, którym migranci próbowali się dostać na teren Unii Europejskiej.
„Wasze wysiłki imponują wielu w Europie”
- Wiele się zmieniło od 2015 roku, kiedy regularnie tu przyjeżdżałem, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów do Europy. Pozwolę sobie jeszcze raz podziękować za wasze wsparcie i stałą czujność w tej sprawie. Dzisiaj tematem rozmów z premierem Zaewem była już nie migracja, ale przyszłość Macedonii i całego regionu. Tu, w Skopje, wyczuwam zmianę w politycznym nastawieniu. Wyczuwam prawdziwą wolę polityczną, aby przejść do integracji euroatlantyckiej waszego kraju. Zalecenie Komisji Europejskiej dotyczące rozpoczęcia rozmów akcesyjnych jest najlepszym dowodem na to, że wasze wysiłki imponują wielu w Europie i że zaraz zacznie się nowy i obiecujący rozdział w historii waszego kraju – mówił Donald Tusk.
„UE jest najlepszą nadzieją na lepszą przyszłość”
Szef Rady Europejskiej dodał, że UE jest i pozostanie najbardziej wiarygodnym partnerem dla całego regionu. – Unia Europejska jest zdecydowanie największym inwestorem, największym donatorem i największym partnerem handlowym dla całego regionu. Dotyczy to również Macedonii, skąd blisko 80 proc. eksportu trafia do Unii Europejskiej. – Poza handlem i inwestycjami jestem przekonany, że UE jest najlepszą nadzieją na przyszłość dla waszych obywateli. Mówię to, ponieważ to jest moje własne doświadczenie, jako Polaka. Przez wiele lat geopolityka była przeciwko nam. Ale dziś w UE możemy pielęgnować naszą narodową tożsamość, będąc jednocześnie częścią większej społeczności, w której wszyscy możemy się rozwijać – podkreślił.