Korowódka dębówka jest gatunkiem niewielkiego motyla nocnego. Owad w fazie larwalnej może być niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Larwy pokryte są bowiem drobnymi włoskami, które powodują podrażnienia oczu i gardła. W skrajnych przypadkach kontakt z larwami może skutkować wysypką, wymiotami lub atakami astmy.
Szczególne środki ostrożności
Według BBC, niebezpieczne larwy w ostatnim czasie zauważono w Londynie i południowo-wschodniej Anglii. O zagrożeniu poinformowała podległa rządowi brytyjska komisja leśnictwa. Mieszkańcom obszarów, gdzie wykryto niebezpieczeństwo wydano zalecenia, w jaki sposób chronić się przed larwami. Przede wszystkim, nie można zbliżać się do gniazd gąsienic. Podkreślono, by zwracać uwagę szczególnie na dzieci i zwierzęta, które przez przypadek mogłyby zostać poparzone.
Korowódka dębówka, jak wskazuje nazwa, żywi się wyłącznie liśćmi dębów. Gąsienica korowódki jest pokryta tysiącem malutkich włosków o silnie toksycznym działaniu. Gąsienice skupiają się w ciągu dnia w kłębowiska, mogące osiągać wielkość głowy dziecka.
Czytaj też:
Artystka tworzy makijaże z martwymi owadami. „Dla mnie jest to forma sztuki”