Centralna agencja informacyjna Korei Północnej potwierdziła, że „demontaż” całego poligonu jądrowego będzie oznaczał m.in. wysadzenie tuneli, zablokowanie do nich wejść i usunięcie wszystkich obiektów obserwacyjnych, budynków badawczych i punktów bezpieczeństwa. Korea Północna chce zlikwidować poligon w ramach złożonej niedawno obietnicy odnośnie denuklearyzacji państwa. Jak podaje agencja Reutera, jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, między 23 a 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia tego procesu.
11 maja sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślił, że Korea Północna może oczekiwać „przyszłości przepełnionej pokojem i dobrobytem”, jeśli zgodzi się szybko zrezygnować z broni jądrowej. Dzień wcześniej potwierdzono, że prezydent Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem 12 lipca w Singapurze.
Historyczne spotkanie
Wcześniej prezydent Korei Południowej Moon Jae-in poinformował o szczegółach dotyczących denuklearyzacji Korei Północnej. Kim Dzong Un miał przekazać w rozmowie z nim, że w maju zamknięty zostanie teren, gdzie dokonywano prób jądrowych. Podczas zamknięcia terenu obecni będą obserwatorzy z USA oraz Korei Południowej.
Pod koniec kwietnia doszło do historycznego spotkania. Kim Dzong Un stał się pierwszym północnokoreańskim przywódcą od czasu wojny, która podzieliła Półwysep Koreański w 1953 roku, który przekroczył granicę Korei Południowej.
Czytaj też:
Trzej więźniowie uwolnieni z Korei Północnej dolecieli do USA. Są pierwsze zdjęcia