Media informują, że premier Grecji poinformował o tym prezydenta Prokopisa Pawlopulosa. – Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką – zaznaczył. Dodał ponadto, że Ateny chciały, aby była to nazwa "złożona" z kwalifikatorem geograficznym. Podkreślił, że nazwa będzie używana zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Porozumienie przewiduje ponadto zmianę macedońskiej konstytucji.
Grecja sprzeciwiła się nazwie Macedonia, obawiając się roszczeń terytorialnych. Nowa nazwa będzie musiała zostać zatwierdzona przez naród macedoński i grecki parlament.
Macedonia ogłosiła niepodległość w 1991 roku, unikając przemocy, która towarzyszyła większości rozpadu Jugosławii. Grecja zgodziła się, że dopóki spór nie zostanie rozstrzygnięty, kraj, którego populacja wynosi około 2 miliony osób, może być określany w skali międzynarodowej jako "FYROM" – Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. To jest nazwa, pod którą państwo zostało przyjęte do Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1993 roku. Premier Zoran Zaev, który przejął władzę w maju tego roku, zobowiązał się przyspieszyć starania kraju o przystąpienie do UE i NATO oraz pracę nad rozwiązaniem sporu o nazwę.