USA miały zaś zobowiązać się do usunięcia Korei Północnej z amerykańskiej listy państw i organizacji terrorystycznych oraz do stopniowego anulowania amerykańskich sankcji wobec tego kraju.
Główny amerykański negocjator Christopher Hill oświadczył, że USA zgodziły się na rozwiązanie w ciągu 30 dni kwestii banku Banco Delta Asia w Makau, przez który Phenian finansował swoje transakcje. Rząd USA zastosował wobec banku sankcje i we wrześniu 2005 roku zamrożono tam północnokoreańskie aktywa wartości 24 milionów dolarów. Posunięcie to doprowadziło do rozpoczęcia przez Phenian ponadrocznego bojkotu sześciostronnych negocjacji.
Nie wiadomo, na czym będzie polegać osiągnięte porozumienie w sprawie banku w Makau.
W myśl wtorkowych ustaleń Stany Zjednoczone i Korea Północna miałyby także rozpocząć rozmowy w sprawie normalizacji dwustronnych stosunków. W tych kwestiach nie ustalono żadnego terminu.
Także Japonia miałaby nawiązać rozmowy z Koreą Płn. w sprawie ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Tokio zapowiedziało jednak, że nie będzie uczestniczyć w żadnej akcji pomocy dla Phenianu do czasu podjęcia przez ten kraj konkretnych działań w sprawie rezygnacji z programu atomowego.
Przyjęte przez sześć państw - obie Koree, USA, Chiny, Japonię i Rosję - ustalenia obejmować mają też powołanie pięciu specjalnych grup roboczych: ds. denuklearyzacji, stosunków USA-KRLD, stosunków Japonia-KRLD, współpracy gospodarczej oraz pokoju i mechanizmów bezpieczeństwa regionalnego.
Zadecydowano - podał we wtorek w Pekinie główny negocjator strony chińskiej Wu Dawei - że kolejna runda rokowań sześciostronnych odbędzie się 19 marca. Po 60 dniach odbędzie się spotkania ministrów spraw zagranicznych sześciu państw, poświęcone kwestii realizacji porozumienia a także sprawom bezpieczeństwa regionu Azji Północno-Wschodniej.
Strony przedyskutują również kwestię trwałego porozumienia pokojowego, mającego zastąpić porozumienie rozejmowe, zawarte w 1953 roku i kończące wojnę koreańską.
Przyjęte we wtorek rozwiązania są wynikiem intensywnych konsultacji, prowadzonych przez negocjatorów w poniedziałek wieczorem.
Z informacji podanej przez Wu Dawei wynika, że w zamian za zamknięcie północnokoreańskiego reaktora w ośrodku w Jongbion i udostępnienie ośrodka do kontroli międzynarodowej inspekcji, Korea Północna uzyskałaby 50 tysięcy ton oleju opałowego lub pomoc gospodarczą o równej wartości. Phenian otrzyma dalsze 950 tys. ton oleju opałowego - lub ekwiwalent tego paliwa w formie pomocy gospodarczej - w momencie podjęcia dalszych kroków w kierunku demontażu swego programu atomowego, łącznie z przedstawieniem szczegółowych danych na temat posiadanego plutonu - paliwa, użytego w pierwszym próbnym północnokoreańskim wybuchu jądrowym w październiku ubiegłego roku.
Przyjęty we wtorek plan oparty jest na ustaleniach sześciostronnych z września 2005 roku.
Wartość pomocy energetycznej, przewidywanej w ramach wtorkowego porozumienia, oznacza znaczne obniżenie północnokoreańskich żądań. Phenian wcześniej miał domagać się dostarczania mu corocznie dodatkowych dwóch milionów ton ropy naftowej oraz dwóch milionów kilowatów energii elektrycznej. Z powodu wysokości tych żądań rozmowy były bliskie załamania.
Rokowania sześciostronne rozpoczęły się w 2003 roku. We wrześniu 2005 roku Phenian oświadczył, że zrezygnuje z programu nuklearnego w zamian za pomoc zagraniczną i gwarancje bezpieczeństwa. Później jednak ponad rok bojkotował dalszy dialog.
W październiku zeszłego roku Korea Płn. przeprowadziła pierwszą w historii tego kraju próbę jądrową.pap, ss