Rada Unii Europejskiej podaje, że decyzja ta wynika z informacji przekazanych przez prezydenta Emmanuela Macrona i kanclerz Angelę Merkel podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 28-29 czerwca. Chodzi o kwestię wdrażania umów z Mińska, z którymi powiązane są sankcje.
Rada przyjęła dziś tę decyzję w procedurze pisemnej i zgodnie z zasadą dotyczącą wszystkich takich decyzji – jednogłośnie. Sankcje są ukierunkowane na sektor finansowy, energetyczny i obronny oraz na obszar towarów podwójnego zastosowania. Zostały one pierwotnie wprowadzone na dzień 31 lipca 2014 r. na okres jednego roku w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie, a następnie wzmocnione we wrześniu 2014 r.
Sankcje ekonomiczne przedłużone przez tę decyzję obejmują:
- ograniczenie dostępu do pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych UE dla pięciu głównych instytucji finansowych, a także trzech głównych rosyjskich przedsiębiorstw energetycznych i trzech przedsiębiorstw obronnych;
- nałożenie zakazu eksportu i importu broni w celu jej sprzedaży;
- ustanowienie zakazu eksportu towarów podwójnego zastosowania do celów wojskowych;
- ograniczanie dostępu do niektórych wrażliwych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i eksploracji ropy naftowej.
Oprócz tych sankcji gospodarczych wprowadzono również:
- zakaz wydawania wiz i zamrożenie aktywów – obecnie 155 osobom i 38 podmiotom do dnia 15 września 2018 r.;
- środki ograniczające w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i Sewastopola, do dnia 23 czerwca 2019 r.