W ciągu czterech lat naukowcy monitorowali zdolności matematyczne i umiejętności werbalne u około 20 tysięcy mieszkańców Chin. Badacze są przekonani, że wyniki mają znaczenie globalne, a ponad 80 procent ludności miejskiej na świecie oddycha powietrzem o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczenia. Zanieczyszczone powietrze, opisane jako niewidziany zabójca, według Światowej Organizacji Zdrowia powoduje około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie.
„Dostarczamy dowody na to, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdolności poznawcze staje się coraz bardziej wyraźny, szczególnie gdy ludzie się starzeją. Głównie zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na stan zdrowia mężczyzn i osoby o niskim wykształceniu” – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek w „National Academy od Sciences”. Badacze wyjaśniają dalej, że częściej zanieczyszczenia negatywnie wpływają na mężczyzn z niskim wykształceniem, ponieważ osoby te często pracują na zewnątrz, co czyni je bardziej narażonymi. Naukowcy podali też, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa także ryzyko chorób takich jak Alzheimer i inne formy demencji.
Podczas badania przeprowadzonego w latach 2010-2014 testowane były osoby obu płci w wieku 10 lat i więcej. Zadawano im standardowe pytania matematyczne i pytania o rozpoznawanie słów. – Według badań, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może spowodować, że ludzie zmniejszają poziom swojego wykształcenia o rok... co jest niebywałe – mówi w rozmowie z „The Guardian” jeden z współautorów badania Xi Chen ze School of Public Health na Uniwersytecie Yale.
Już wcześniejsze badania wykazywały, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów.
Czytaj też:
John McCain napisał pożegnalny list. Dokument ujawniła jego córka