Archeolodzy przez lata zastanawiali się, w jaki sposób starożytni Egipcjanie zbudowali piramidę Cheopsa, najsłynniejszą tego rodzaju konstrukcję na świecie, określaną mianem „Wielkiej Piramidy”. Badaczy interesowało to, jak ludzie wciągali bardzo ciężkie elementy na duże wysokości bez użycia profesjonalnych maszyn. Odpowiedź przyniosło odkrycie, którego dokonano w kamieniołomie na Pustyni Wschodniej (inaczej Pustyni Arabskiej). Naukowcy natrafili tam na elementy rampy sprzed 4500 tys. lat, która prawdopodobnie była wykorzystywana do przemieszczania na górę masywnych bloków, z których zbudowana została piramida.
Cała konstrukcja składała się z centralnej rampy, po której bokach znajdowały się schody i otwory. Z jej wykorzystaniem oraz przy pomocy odpowiednich platform przypominających sanie, lin i drewnianych słupków, starożytni byli w stanie wciągać poszczególne elementy. Zgodnie z opinią archeologów z French Institute for Oriental Archaeology i University of Liverpool, mechanizm ten był prawdopodobnie wykorzystywany do transportu ciężkich bloków alabastrowych w górę.
– Tego rodzaju system nie został odkryty nigdzie indziej – powiedział Gourdon. – Badanie śladów pozostawionych przez narzędzia i obecność dwóch inskrypcji Chufu (egipska wersja imienia Cheopsa - red.) doprowadziło nas do wniosku, że powstanie tego mechanizmu można datować na czasy panowania Cheopsa, budowniczego Wielkiej Piramidy w Gizie – dodał. – Oznacza to, że w tych czasach Egipcjanie wiedzieli jak transportować ogromne bloki, dlatego też mogli ten system wykorzystywać do budowy piramid – zauważył badacz.
Galeria:
Tajemnicza komora odkryta we wnętrzu piramidy CheopsaCzytaj też:
Żenili się z Egipcjankami i nie zbudowali piramid. Prawda o niewolnikach w Egipcie