„Politico” przypomina, że poprzednie wybory do europarlamentu były przełomowe dla radykalnych partii lewicowych i prawicowych. Po raz pierwszy mandaty w Parlamencie Europejskim zdobyły takie ugrupowania jak Alternatywa dla Niemiec, Szwedzcy Demokraci oraz hiszpańska Podemos.
Ile mandatów dla polskich partii?
Dziennikarze przygotowali zestawienie partii, które lokują się po prawej lub lewej stronie areny politycznej, a które mogą odnieść sukces w nadchodzących wyborach europejskiej. Wymieniono tam m.in. Kukiz'15 zaznaczając, że kandydaci tego ruchu mogą zdobyć cztery mandaty w PE, wchodząc później w koalicję z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd.
Nie zapomniano także o Robercie Biedroniu, który wprawdzie jeszcze nie ma swojej partii, ale coraz częściej mówi się o starcie kandydatów z jego listy. „Politico” wskazało, że według sondaży, ugrupowanie byłego prezydenta Słupska może liczyć na pięć miejsc w europarlamencie. Przypomnijmy, Polsce przysługują w sumie 52 mandaty.
W zestawieniu znalazły się także ugrupowania z innych państw. Wymieniono m.in. wspominaną wcześniej Alternatywę dla Niemiec, Jesteśmy Rodziną ze Słowacji oraz reprezentującą ten sam kraj Partię Ludową Nasza Słowacja.
Czytaj też:
Kto na prezydenta Gdańska? Nowoczesna poprze Dulkiewicz