Nabywcą cennego kruszca w zamian za euro miałyby być Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z informacji przekazanych Reutersowi przez urzędnika zaznajomionego ze sprawą wynika, że Wenezuela rozpoczęła wyprzedaż swoich rezerw już 26 stycznia. Wtedy to miały zostać spieniężone 3 tony złota. W zeszłym roku do Turcji trafił wart 900 mln dolarów kruszec.
Z ustaleń Reutersa wynika, że do końca lutego Wenezuela chce sprzedać łącznie 29 mln ton złota, które obecnie trzymane są w banku centralnym w Caracas. Według danych z końca listopada kraj miał zapasy w postaci 129 ton złota zdeponowanych zarówno w skarbcu w stolicy, jak i w Banku Anglii.
Kto rządzi w Wenezueli?
Rząd prezydenta Nicolasa Maduro decyduje się na sprzedaż złota w związku z załamaniem wydobycia ropy, co stanowi efekt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone. USA, ale także m.in. Parlament Europejski uznają, że przywódcą Wenezueli jest obecnie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido. Maduro, odpowiedzialnego za kryzys gospodarczy kraju, wspierają nadal m.in. Chiny, Rosja i Turcja.
Republikański senator Marco Rubio ostrzegł ambasadę ZEA w Waszyngtonie, że każdy kraj, który zdecyduje się na zakup wenezuelskiego złota, także zostanie objęty sankcjami ze strony USA.
Czytaj też:
PE uznał Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli