W poniedziałek 4 lutego upłynął termin na rozpisanie wyborów, wyznaczony dotychczasowemu prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro. W związku z niewypełnieniem ultimatum, kolejne kraje zaczęły ogłaszać, że akceptują rządy tymczasowego prezydenta Juana Guaido. Do grona krajów akceptujących nowego prezydenta Wenezueli dołączyły: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwecja, Holandia, Dania, Portugalia, Austria i Łotwa. Na podobny krok zdecydowała się Polska.
Czytaj też:
Pierwsze kraje UE uznały Juana Guaido za prezydenta Wenezueli
Nowego prezydenta Wenezueli uznały już Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia, Albania, Gruzja i Kosowo, a także większość państw Ameryki Południowej i Środkowej. 31 stycznia 2019 roku Guaido, jako tymczasowego prezydenta, uznał też Parlament Europejski.
Unia nie mogła wypracować wspólnego stanowiska w sprawie Wenezueli ze względu na sprzeciw Włoch. 26 stycznia kilka państw sformułowało więc ultimatum: rozpisanie nowych wyborów przez prezydenta Maduro, lub uznanie pretendenta. Europejskie kraje angażują się w sprawę w obawie przed wspomnianą przez Donalda Trumpa zbrojną interwencją USA.
Czytaj też:
Możemy mówić o przełomie? Generał sił powietrznych Wenezueli uznał Juana Guaido za prezydenta