Agencja AFP powołując się na doniesienia służb medycznych stacjonujących w Strefie Gazy przekazała, że w niedzielę w wyniku starć z izraelskimi siłami zmarł 24-letni Palestyńczyk. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie został ranny i czy jest ofiarą niedzielnych nalotów.
Nalot izraelskiego wojska miał być z kolei odpowiedzią na umieszczenie przez Palestyńczyków ładunków, które wybuchły tuż przy granicy z Izraelem. Obecność samolotów, które zaatakowały pozycje Hamasu to konsekwencja napiętej sytuacji, która ma miejsce w Strefie Gazy już od niemal roku. Mieszkańcy regionu nadzorowanego przez Hamas regularnie biorą udział w protestach przy granicy z Izraelem. Wojsko często odpowiada ogniem, a w wyniku starć zginęło już 258 Palestyńczyków.
Atak rakietowy w Tel Awiwie
Przypomnijmy, 14 marca nerwowo było w Izraelu. „The Jerusalem Post” przekazał, że mieszkańcy Tel Awiwu usłyszeli syreny, jakie są uruchamiane w przypadku wystąpienia ataku rakietowego. Później dał się słyszeć odgłos silnej eksplozji. Z doniesień medialnych wynika, że aktywowana została Żelazna Kopuła, czyli izraelski system obrony powietrznej odpowiadający za przechwytywanie rakiet. Dziennik przekazał, że jedna z rakiet została przechwycona przez wspomniany system, a druga wylądowała na otwartej przestrzeni. Z relacji przeprowadzanych przez izraelskie media wynika, że nikt nie ucierpiał podczas ataku.
Portal ynetnews.com przekazał z kolei, że rakiety Fajr-5 miały zostać wystrzelone ze Stefy Gazy, która jest okupowana przez organizację Hamas. Najnowsze informacje przekazane przez „The Jerusalem Post” wskazują jednak, że za wystrzelenie pocisków odpowiada Palestyński Islamski Dżihad czyli organizacja, która także brała udział w walkach z izraelskim wojskiem w Strefie Gazy.
„Haaretz” powołując się na „palestyńskie źródła w Gazie” przekazał, że rakiety zostały wystrzelone z północnej części enklawy, ale nie wiadomo, która grupa odpowiada za atak. Uruchomienie syren towarzyszących atakowi rakietowemu jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Tel Awiwie od 2014 roku, kiedy to nastąpiła eskalacja konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Czytaj też:
Brytyjskie laboratorium wykryło trotyl na wraku tupolewa? Sensacyjne doniesienia „Sieci”