Tekst pojawił się przed dwudniową wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Informatorzy Bloomberga twierdzą, że szef polskiego rządu miał się spotkać w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem, ale ostatecznie premier odwiedzi jedynie Chicago i Nowy Jork. Nie zmienia to faktu, że zdaniem agencji oba kraje są obecnie w fazie ostatnich ustaleń dotyczących stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych nad Wisłą.
Czytaj też:
„Fort Trump” przejdzie do historii? Amerykańskie media o wizycie prezydenta Dudy w Białym Domu
Wizyta – symbol porozumienia
Przypomnijmy, że pomysł budowy amerykańskiej bazy padł podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA w minionym roku. Jak podaje Bloomberg, jeżeli porozumienie zostanie zawarte, przypieczętuje je rewizyta Donalda Trumpa w Polsce. Już wcześniej w polskich mediach pojawiały się pogłoski, że dobrą okazją byłby 1 września – 80. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej.
Co ciekawe, informatorzy agencji podkreślają, że zarówno polscy, jak i amerykańscy negocjatorzy nie chcą, by baza została nazwana „Fort Trump”. Tego określenia – pół żartem, pół serio, użył Andrzej Duda. Z ustaleń Bloomberga wynika, że porozumienie ws. bazy jest obecnie rozpatrywane w „miedzyagencyjnym procesie” nadzorowanym przez Departament Obrony z udziałem doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.
Za i przeciw
Autorzy tekstu zwracają uwagę także na szerszy kontekst polskich starań o stworzenie bazy – zagrożenie ze strony Rosji. Ten aspekt miał mocno wybrzmieć podczas lutowej wizyty wiceprezydenta Mike'a Pence'a w Polsce.
Bloomberg zauważa też problemy – zdaniem agencji „idea stacjonowania na stałe wojsk amerykańskich w Polsce mogłaby wywołać sprzeciw wśród europejskich sojuszników”, którzy krytykują nasze władze za „zwrot ku autokracji” i reformę sądownictwa. Innym argumentem przeciwko bazie jest sytuacja wewnątrz NATO – przeciwnicy pomysłu twierdzą, że wpłynąłby on negatywnie na pozostałych członków, zniechęcając ich do zwiększania wydatków na obronność – Polska „dostałaby” bowiem bazę, przeznaczając na ten cel 2 proc. PKB.
Czytaj też:
Kiedy koniec z amerykańskimi wizami dla Polaków? „Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 roku”