W ten sposób zakończył się po dziesięciu dniach kryzys rządowy, do którego doszło po dymisji Prodiego - konsekwencji porażki koalicji w Senacie, gdzie odrzucono informację wicepremiera, szefa dyplomacji Massimo D'Alemy na temat polityki zagranicznej.
Prezydent Giorgio Napolitano nie przyjął rezygnacji premiera i zarządził głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu w obu izbach parlamentu.
W wystąpieniach w obu izbach podczas toczących się w nich debat prezes rady ministrów zapewniał, że jego centrolewicowa koalicja wyszła z kryzysu zwycięska i silniejsza niż dotychczas. Prodi wyraził przekonanie, że od tej pory koalicja mówić będzie jednym głosem. W ten sposób odniósł się do ostrych podziałów i sporów w koalicji, w wyniku których parlamentarzyści centrolewicy głosowali przeciwko własnemu rządowi.
Premier Prodi mówił również, że jego rząd, powołany w maju zeszłego roku, musi pracować przez całą kadencję, by zrealizować ambitny program reform. Podkreślił zarazem, że naprawa państwa i jego gospodarki już się rozpoczęła, o czym świadczą najnowsze dane.
ab, pap