Ceremonia odbędzie się w drugą rocznicę śmierci papieża w bazylice świętego Jana na Lateranie, gdzie 28 czerwca 2005 roku oficjalnie został rozpoczęty jego proces beatyfikacyjny, na co w rekordowo szybkim tempie wyraził zgodę Benedykt XVI.
Wiadomo już, że uroczystość zamknięcia fazy diecezjalnej będzie miała charakter aktu prawnego. Nie będzie to msza święta, lecz oficjalne ogłoszenie zakończenia prac trybunału kanonicznego.
Materiały, a więc zeznania świadków kolejnych etapów życia Jana Pawła II oraz pełna dokumentacja, dotycząca życia i heroiczności cnót kandydata na ołtarze, a także wyniki dochodzenia w sprawie przypadku cudownego uzdrowienia, przypisywanego wstawiennictwu papieża, zostaną przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Dykasteria ta będzie prowadziła dalsze drobiazgowe dochodzenie, wymagające , jak się podkreśla, ogromnego wkładu pracy i czasu. Tak zwany etap rzymski, prowadzony w kongregacji, trwa zazwyczaj znacznie dłużej niż faza diecezjalna.
Jak dowiaduje się PAP, wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder będzie postulatorem także w fazie rzymskiej, między innymi dlatego, że ma już doświadczenie w organizacji pracy przy beatyfikacji, a jego niezwykła sprawność i pracowitość przy sprawie Jana Pawła II spotkała się z ogromnym uznaniem.
ab, pap