W Berlinie trwają uroczystości z okazji rocznicy. Wezmą w nich udział prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Na obchody zaproszono prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Głowy państw uczczą osoby, które zginęły podczas próby ucieczki z NRD do Berlina Zachodniego i złożą kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zasługi państw Grupy Wyszehradzkiej w walce z komunizmem. Ponadto prezydent Andrzej Duda upamiętni ofiary obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
W związku z obchodami w mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa. Policja odgrodziła teren w pobliżu Bramy Brandenburskiej, gdzie odbędą się główne uroczystości.
Mur berliński
9 listopada 1989 roku upadł Mur Berlińskiego - symbol powojennego podziału Niemiec i Europy. Tego dnia podczas konferencji prasowej szef wschodnioniemieckiej propagandy Gunter Schabowski poinformował o zmianie przepisów o podróżowaniu, które miały ułatwiać przekraczanie granic.
Na skutek nieporozumienia, niemieckie radio i telewizja poinformowały o otwarciu muru, a w kierunku przejść granicznych ruszyły tysiące mieszkańców Berlina Wschodniego. Początkowo pogranicznicy ani myśleli żeby kogokolwiek przepuścić przez granicę. Gęstniejący tłum przerwał jednak kordon strażników na jednym z przejść przy Bornholmer Strasse. Niedługo później Stasi zgodziła się na otwarcie wszystkich szlabanów. Tym samym zakończył się trwający 28 lat podział Berlina.
Czytaj też:
Preludium do Holocaustu. Noc, w którą ulice miast pokryły się szkłem z potłuczonych witryn