Początkowo mówiono, że przyczyną katastrofy była awaria techniczna. Ambasada Ukrainy w Iranie jako przyczynę wskazała awarię silnika. Międzynarodowe Linie Lotnicze Ukrainy, do których należał Boeing 737 oświadczyły jednak, że samolot był nowy i w dobrym stanie. Szef MAU Jewgienij Dychne dodał, że dwa dni wcześniej przeszedł przegląd techniczny a linie lotnicze nie otrzymały żadnych ostrzeżeń odnośnie lotów nad terytorium Iranu.
Z kolei dyrektor techniczny przewoźnika poinformował, że Boeing został wyprodukowany w 2016 roku i sprowadzony bezpośrednio z fabryki. – Nie było żadnych uwag odnośnie jego stanu. Załoga przed wylotem z Kijowa i po przylocie do Teheranu nie zgłaszała żadnych problemów. Nie ma mowy o błędzie załogi. To byli bardzo doświadczeni pracownicy, a prawdopodobieństwo popełnienia przez nich błędu jest minimalne. Tym bardziej, że samolot osiągnął wysokość 2400 m – zaznaczył Ołeksandr Szafijew.
Po katastrofie ukraińskie linie lotnicze zawiesiły połączenia ze stolicą Iranu na czas nieokreślony. Jednocześnie prezydent Wołodymyr Zełenski polecił prokuratorowi generalnemu, aby w związku z katastrofą samolotu wszczął postępowanie. Ponadto cała ukraińska flota cywilna ma zostać dokładnie skontrolowana.
Iran nie wyda czarnych skrzynek?
Kilka godzin po katastrofie ekipy ratunkowe odnalazły czarne skrzynki ukraińskiego samolotu, które pozwolą na precyzyjne określenie przyczyn katastrofy. Z informacji agencji Reutera wynika, że strona irańska nie zamierza wydać Boeingowi czarnej skrzynki samolotu linii Ukraine International, który nad ranem rozbił się w Teheranie. Władze podkreśliły, że nie wiadomo, które państwo zgodnie z prawem międzynarodowym powinno je otrzymać.
Czytaj też:
Katastrofa samolotu w Teheranie. Na pokładzie było 176 osób