We wtorek 18 lutego u 61-letniej kobiety stwierdzono zakażenie koronawirusem. „Pacjentka 31” na początku lutego uczestniczyła w wypadku drogowym. W związku z tym trafiła do szpitala. Klinika przekazała, że kobieta odmówiła wówczas poddania się badaniu na obecność koronawirusa, pomimo występującej wysokiej temperatury. Swoją decyzję tłumaczyła tym, że w ostatnim czasie nie wyjeżdżała za granicę, co miało zmniejszać możliwość zakażenia. Ostatecznie stan kobiety się pogorszył, a lekarze postawili jednoznaczną diagnozę, stwierdzając u niej obecność COVID-19. 61-letnią kobietę określa się mianem „pacjentki 31”, ponieważ była 31. osobą, u której wykryto wirusa na terenie Korei Południowej.
Nowe informacje w sprawie
Sytuacja się komplikuje, ponieważ kobieta przed diagnozą prowadziła aktywne życie. Uczestniczyła m.in. w nabożeństwach religijnych. Jak podał wczoraj Reuters, u 15 osób, które również w nich brały udział, stwierdzono zakażenie koronawirusem. Południowo-koreańscy urzędnicy ds. zdrowia uważają, że infekcje wśród członków Temple of the Tabernacle of the Testimony w Daegu mogły zostać wywołane właśnie przez „pacjentkę 31” – podaje BBC, jednocześnie nazywając organizację religijną sektą. Koreańskie Centrum Kontroli Chorób twierdzi, że kobieta miała kontakt z 166 osobami.
W czwartek 20 lutego BBC podało, że stwierdzono co najmniej 30 nowych przypadków zakażeń COVID-19 wśród członków sekty w Daegu. Przedstawiciele wspólnoty w trosce o zdrowie swoich członków podjęli decyzję o zamknięciu kościoła, w którym miało dojść do rozprzestrzenienia się koronawirusa.
Czytaj też:
Koronawirus. Tak wygląda Wuhan po wybuchu epidemii. Ekipa filmowa nagrała dokument