Stany Zjednoczone dokonały inwazji w Afganistanie po atakach z 11 września 2001 roku. Oficjalnym celem było obalenie talibów i zemsta na Al-Kaidzie oraz Osamie bin Ladenie za zamachy. Pierwsza część planu została zrealizowana w ciągu kilku miesięcy, ale USA na lata zaangażowały się w konflikt w niestabilnym politycznie regionie. Ameryka przy współudziale sojuszników usiłowała utworzyć w Afganistanie zręby solidnej państwowości. Koszt tak długiej obecności militarnej to, jak podaje „The Guardian”, ponad 750 miliardów dolarów. Po osiemnastu latach walk, tysiącach ofiar (po samej stronie amerykańskiej zginęło około 2400 żołnierzy – red.) i rannych po obu stronach konfliktu, talibowie przegrupowali się i obecnie sprawują władzę na terenie około połowy kraju.
Ceremonia w Katarze
Zakończenie „niekończących się wojen na Bliskim Wschodzie” to jedna z obietnic ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa. W sobotę 29 lutego został poczyniony ważny krok w tym kierunku. Ceremonia podpisania porozumienia pokojowego między Stanami Zjednoczonymi i talibami została zorganizowana w Dosze w Katarze. Na miejscu pojawili się m.in. sekretarz stanu Mike Pompeo, przywódcy talibów, w tym m.in. mułła Abdul Ghani Baradar oraz ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Zalmay Khalilzad.
W trakcie przemówienia Mike Pompeo wezwał talibów, by dotrzymali zobowiązań i „zerwali powiązania z al-Kaidą”. Jeden z liderów talibów, mułła Abdul Ghani Beradar wyraził z kolei przekonanie, że Afganistan pod kontrolą talibów wyjdzie z zapaści. – Mam nadzieję, że wraz z wycofaniem się wszystkich obcych sił z Afganistanu, naród afgański pod rządami islamu odczuje ulgę i rozpocznie nowe, dostatnie życie – wskazał.
Co zakłada porozumienie?
Na mocy porozumienia USA i sojusznicy z NATO zgodzili się na wycofanie w ciągu 14 miesięcy wszystkich wojsk z Afganistanu, jeśli talibowie przez ten czas będą przestrzegać zawartej umowy. Talibowie złożyli z kolei pisemne zapewnienie, że nie pozwolą na rozwój na swoim terenie al-Kaidy ani innych ekstremistycznych ugrupowań.
Stany Zjednoczone zobowiązały się, że w ciągu pierwszych 135 dni obowiązywania umowy zredukują obecność swoich sił w Afganistanie z 12 tysięcy do 8600 żołnierzy. Proporcjonalnie swoje kontyngenty mają zmniejszyć sojusznicy Amerykanów z NATO. Umowa zakłada również wymianę więźniów. 10 marca ma zostać wymienionych około 5 tys. więźniów talibów i tysiąc więźniów afgańskich sił bezpieczeństwa. Tego samego dnia do rozmów mają zasiąść przedstawiciele talibów i afgańskiego rządu.
Stany Zjednoczone mają także znieść sankcje nałożone na talibów i podjąć dialog z członkami ONZ, by postąpili podobnie.