Cztery firmy opracowujące szczepionkę - Moderna, Pfizer BioNTech, AstraZeneca oraz Inovio - potrzebują co najmniej 120 tys. ochotników. Ich liczba szybko rośnie, więc z osiągnięciem tego pułapu nie powinno być problemu. Masowe testy będą prowadzone w trzeciej fazie badań nad szczepionkami. Celem jest sprawdzenie, czy szczepionka faktycznie chroni pacjentów przed zakażeniem lub powoduje, że COVID-19 przebiega w mniej dotkliwy sposób.
Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) w testach priorytetowo traktować ma tych, dla których COVID-19 jest szczególnie niebezpieczny, w tym osoby starsze z chorobami towarzyszącymi.W Stanach Zjednoczonych - jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - wykryto dotychczas ponad 3,7 mln przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 140 tys. zakażonych osób. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Arizonie, Teksasie, Kalifornii oraz na Florydzie.
W poniedziałek prezydent Donald Trump ogłosił, że od wtorku wznowi regularne konferencje prasowe dotyczące koronawirusa. Format ten zostanie przywrócony po trzech miesiącach przerwy. Konferencje - jak zapowiada prezydent - mają skupiać się tym razem głównie na szczepionkach oraz lekach.
Z Waszyngtonu Mateusz Obremski
Czytaj też:
Warszawskie radne chcą dokładniejszej kontroli maseczek. Na ulice wyjdą specjalne patrole?