Hagia Sophia, skarb światowego dziedzictwa kultury, która od 86 lat służyła jako muzeum, od piątku 24 lipca ponownie służy jako meczet. W pierwszych muzułmańskich modłach w tym miejscu wziął udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. To on podjął oficjalna decyzje o ponownym przekształceniu świątyni w meczet.
Wewnątrz świątyni na białe zasłony zakryły wizerunki Marii i Jezusa, wyłączono też reflektory, które podświetlały malowidła. Urzędnicy potwierdzili, że chrześcijańskie freski i mozaiki zdobiące przepastną kopułę i centralną salę będą ukrywane na czas muzułmańskich modlitw, ale pozostaną widoczne przez resztę czasu.
W piątkowych uroczystościach wzięło udział kilkuset zaproszonych gości. Na placu przed świątynią ustawiono telebim i głośniki, aby transmitować modlitwy tysiącom zgromadzonym na zewnątrz.
Hagia Sophia jako meczet. Erdogan tłumaczy swoją decyzję
Hagia Sophia w obecnym kształcie powstała w VI w. z polecenia cesarza bizantyjskiego Justyniana Wielkiego. Była najwyższą rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyńskim i miejscem koronacji bizantyjskich cesarzy. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 została zamieniona na meczet. Wtedy też dobudowano do niej minarety. W 1934 roku, kiedy Turcja stała się świecka republiką, prezydent Mustafa Kemal Atatürk podjął decyzję o przekształceniu świątyni w muzeum.
Recep Tayyip Erdogan zarządził przekształcenie Hagii Sophii z powrotem w meczet, po tym, jak najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił prezydencki dekret z 1934 roku, który czynił z niej muzeum. W piątek 10 lipca prezydent Turcji wygłosił w telewizji przemówienie, w którym przekonywał do uszanowania podjętej decyzji. Polityk, który był orędownikiem przekształcenia muzeum w meczet, przekazał, że Hagia Sophia „otworzy się na piątkowe modlitwy 24 lipca”. – Ponieważ status tego miejsca został zmieniony, anulujemy opłaty za wstęp – powiedział.
– Jak wszystkie nasze meczety, drzwi tego również będą otwarte dla wszystkich – muzułmanów i tych, którzy wyznają inną wiarę – stwierdził Recep Tayyip Erdogan i podkreślił raz jeszcze, że Hagia Sophia „jako wspólne dziedzictwo świata” z nowym statusem będzie miejscem, które może odwiedzić każdy. – Będziemy traktować każdą opinię wyrażoną na arenie międzynarodowej z szacunkiem – powiedział prezydent Turcji. Polityk podkreślił także, że decyzja o sposobie, w jaki Hagia Sophia zostanie wykorzystana, „należy do suwerennych praw Turcji”. – Uważamy, że każdy ruch wykraczający poza wyrażanie opinii stanowi naruszenie naszej suwerenności – stwierdził Erdogan.
Decyzję Turków o przekształceniu ponownym przekształceniu świątyni Hagia Sophia w meczet skrytykowało UNECO, a także religijni i polityczni przywódcy na całym świecie, w tym papież Franciszek i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej.
Czytaj też:
Wakacje 2020 w Turcji. Loty na razie zawieszone. Co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?