Do tej pory zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 10 osób obowiązywał jedynie w przestrzeni publicznej, jednak teraz restrykcjami objęto także spotkania organizowane w prywatnych mieszkaniach i domach, gdyż to tam dochodzi do większości nowych zakażeń.
Jakie restrykcje w Madrycie?
Od poniedziałku ograniczono także liczbę osób mogących uczestniczyć w ślubach, pogrzebach i miejscach kultu. Zabroniono tańczenia na weselach i komuniach – poinformowała agencja EFE. Wprowadzono obowiązek zachowania 1,5-metrowej odległości między krzesłami przy stolikach w restauracjach i kawiarniach – do tej pory zachowanie takiej odległości obowiązywało jedynie między stolikami. Do 60 proc. ograniczono liczbę osób w ośrodkach rekreacyjnych, parkach rozrywki, ogrodach zoologicznych, kasynach i na torach wyścigowych, a do 10 osób grupy zwiedzające muzea. Zabroniono organizowania spektakli publicznych.
Burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida nie wykluczył w poniedziałek możliwości wprowadzenia w mieście kwarantanny. – Nie sądzę, aby obecnie istniało takie ryzyko, ale nie wykluczam takiej możliwości w przyszłości – powiedział w wywiadzie dla Telecinco.
Koronawirus w Madrycie
Koronawirus coraz szybciej rozprzestrzenia się w regionie Madrytu od końca lipca, w sierpniu liczba zakażonych wzrosła tam 10-krotnie – odnotował w poniedziałek dziennik „ABC”. W ciągu ostatnich dni w regionie stolicy odnotowano 1/3 wszystkich nowych zakażeń zarejestrowanych w Hiszpanii.
Według telewizji publicznej RTVE w poniedziałek w Madrycie odnotowano 473 zakażonych na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 2 tygodni, najwięcej w całym kraju, gdzie średnio wykryto w tym czasie blisko 230 zakażonych na 100 tys. mieszkańców. W madryckich szpitalach zajętych jest obecnie 15 proc. łóżek przez osoby chore na Covid-19 – ponad dwa razy więcej niż na poziomie ogólnokrajowym.
Według ostatnich danych lokalnych władz Madrytu, podanych w poniedziałek przez RTVE, liczba zakażonych od początku epidemii w tym regionie wzrosła do ok. 140 tys., a zmarłych – do 15 566 osób. Wyzdrowiały 46 762 osoby.
Z Saragossy Grażyna Opińska
Czytaj też:
Szef WHO nie ma wątpliwości. „To nie jest ostatnia pandemia”