Wystawie prezentującej materiały dokumentalne oraz archiwalne fotografie towarzyszy zbieranie podpisów eurodeputowanych pod deklaracją w sprawie międzynarodowego uznania Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo.
Wystawę zorganizowała misja Ukrainy przy UE we współpracy z polskimi eurodeputowanymi, a w jej uroczystym otwarciu wziął udział premier Ukrainy Wiktor Janukowycz.
"Hołodomor to jedna z najokrutniejszych zbrodni, jakie popełniono w Europie w XX wieku. Tymczasem w Europie Zachodniej wciąż pozostaje wydarzeniem praktycznie nieznanym" - powiedziała inicjatorka wystawy, posłanka Grażyna Staniszewska (PD). "Dzięki tej wystawie chcemy uświadomić eurodeputowanym - przede wszystkim z krajów +starej+ Unii - czym był Wielki Głód. Chcemy pokazać, że była to zamierzona akcja represyjna władz stalinowskich skierowana przeciw ludności Ukrainy, przeciwko niepodległościowym dążeniom tego kraju, będącego wówczas radziecką republiką związkową" - dodała.
Za ludobójstwo uznały głód na Ukrainie rządy lub parlamenty 26 państw, w tym Polski, Ukrainy, Argentyny, Australii, Azerbejdżanu, Kanady, Mołdawii, Gruzji, Belgii, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, USA, Watykanu.
Hołodomor to klęska głodu w latach 1932-1933, podczas kolektywizacji rolnictwa w ZSRR, która szczególnie dotknęła terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna). Według różnych szacunków Wielki Głód spowodował śmierć co najmniej od 4 do 6 milionów ludzi (niektórzy historycy podają liczbę nawet 10-15 milionów ludzi).
Fakt głodu był negowany przez władze ZSRR, wszelkie wypowiedzi na ten temat aż do końca lat 90. kwalifikowano jako przestępstwo "propagandy antyradzieckiej". Ujawnione w 2006 roku dokumenty z archiwum NKWD potwierdziły, że klęska głodu została wywołana celowo i była represją wymierzoną w naród ukraiński w celu stłumienia ukraińskich dążeń narodowych, mogących zagrozić jedności ZSRR.
pap, ss