Węgry nie zezwalają na małżeństwa homoseksualne, choć dopuszczają związki partnerskie. Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe nie była dozwolona, ale istniała możliwość złożenia wniosku adopcyjnego przez jedną osobę. Dzięki tej furtce dzieci mogły trafiać do par homoseksualnych.
Fidesz nowelizuje konstytucję
Wszystko zmienia się za sprawą nowej wersji węgierskiej ustawy zasadniczej, która została zaaprobowana przez rząd Viktora Orbana i we wtorek przyjęta przez parlament zdominowany przez Fidesz. W znowelizowanej konstytucji zdefiniowano role płciowe w rodzinie i ograniczono możliwość adopcji dzieci. Zapewnia to m.in. zapis, że „matka jest kobietą, a ojciec jest mężczyzną”. Rodzina została określona jako „podstawa narodowego przetrwania”.
Węgry. Zmiany w prawie adopcyjnym
Zgodnie ze zmianami, prawo do adopcji, poza jednym wyjątkiem, mają tylko małżeństwa. Osoby, które nie są w związku małżeńskim, będą miały bardzo ograniczone możliwości zostania rodzicem zastępczym. W każdym wypadku zgodę ma wydać ministerstwo ds. rodziny. Taka możliwość została zostawiona w zamyśle prawodawców głównie dla krewnych osieroconych dzieci.
Rząd Viktora Orbana wprowadził do konstytucji zapis, że dzieci mają być wychowywane w rodzinach żyjących według „chrześcijańskiej interpretacji ról płciowych”.
[To] zapewni naukę zgodnie z wartościami węgierskiej konstytucyjnej tożsamości i kultury chrześcijańskiej- czytamy.
Nowelizacja jest krytykowana przez środowiska LGBT, organizacje broniące praw człowieka oraz zwolenników samotnego rodzicielstwa. – To czarny dzień dla węgierskiej społeczności LGBTQ i czarny dzień dla praw człowieka – komentował David Vig, dyrektor węgierskiego oddziału Amnesty International.
Czytaj też:
Polska przegrała głosowanie w UE. Chodzi o siedzibę prestiżowej instytucji