W piątek 5 marca papież Franciszek samolotem linii Alitalia poleciał do Iraku. Ojcu Świętemu oprócz najważniejszych współpracowników towarzyszy około 75 dziennikarzy. Po trwającym około 4,5 godziny locie głowa kościoła katolickiego wylądowała w Bagdadzie.
Jest to historyczna pielgrzymka, ponieważ nigdy wcześniej w historii żaden papież nie odwiedził Iraku. Franciszek podkreślał, że w jego opinii podróż do tego kraju jest „obowiązkiem wobec tej umęczonej od wielu lat ziemi”. W trakcie lotu papież otrzymał od jednej z hiszpańskich dziennikarek kopie ogłoszeń, które pojawiły się w Karakoszu, mieście przez długi czas kontrolowanym przez tzw. Państwo Islamskie. Na grafice przedstawiono cennik chrześcijańskich oraz jazydzkich niewolnic, które były sprzedawane przez bojowników ISIS na targach.
Pielgrzymka w czasach pandemii
Wizyta Ojca Świętego odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. W Iraku obowiązują restrykcje związane z pandemią koronawirusa, przez co wierni zobaczą papieża głównie telewizji. Program pielgrzymki został ułożony w taki sposób, aby uniknąć gromadzenia się tłumów na ulicach.
Pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku - program
W ramach wizyty Franciszek spotkał się z premierem Iraku Mustafą al-Kadhimim. Głowę kościoła katolickiego przywitał również prezydent Barham Salih. Papież ma się spotkać również z przedstawicielami korpusu obywatelskiego i społeczeństwa obywatelskiego, a także z duchownymi z katolickiej katedry obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia. Ojciec Święty odwiedzi miasto Nadżaf, gdzie spotka się z przywódcą irackich szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim.
W programie wizyty przewidziano również udział w spotkaniu międzyreligijnym na Równinie Ur - ziemi Abrahama i odprawienie mszy świętej na stadionie w Irbilu w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym. Franciszek odwiedzi także Mosul i miasto Karakosz, gdzie spotka się z chrześcijanami, którzy zmagali się z kontrolą dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.
Czytaj też:
Benedykt XVI szczerze o abdykacji. Odniósł się do teorii spiskowych o naciskach