Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku, a po przyjęciu święceń biskupich wyjechał do Irlandii. Tam prowadził ewangelizację w kilku częściach wyspy, zakładając kościoły i klasztory. Przyjęty przez Kościół dzień jego śmierci, czyli 17 marca, stał się z kolei świętem religijnym i państwowym w kraju ze stolicą w Dublinie.
Dzień świętego Patryka jest celebrowany głównie w Irlandii, ale tego dnia wolne od pracy mają również mieszkańcy Irlandii Północnej czy Nowej Fundlandii. Z racji, że zielona koniczyna jest symbolem tradycyjnie przypisywanym świętemu Patrykowi, to roślina ta nieodłącznie towarzyszy obchodom organizowanym 17 marca.
Dzień świętego Patryka. Jakie są zwyczaje?
Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowym kolorze Irlandii. Tego dnia w wielu miastach rokrocznie organizowano festyny i pochody uliczne, których głównym motywem również była zielona barwa.
W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.
Inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkowa szklanka tego trunku dla osób, które chcą uczcić święto nazywa się „dzbanem Patryka”. Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej.
Czytaj też:
Królowa Jadwiga na banknocie 1000 zł? To nic nowego, już ją mieliśmy